Sploty i długości łańcuszków

Łańcuszki są jednym z najbardziej cenionych elementów biżuterii, zarówno damskiej jak i męskiej. Odpowiednio dobrany do okazji i stylu łańcuszek podkreśli styl i elegancję. Zarówno złoty, jak i srebrny łańcuszek możesz u nas dobrać pod kątem rodzaju splotu, szerokości czy długości, tak aby idealnie wyglądał w każdej sytuacji.

Długości łańcuszków:

Wybierając łańcuszek, w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę jego długość, gdyż ma przeważający wpływ na komfort noszenia, a także w dużej mierze decyduje o efekcie całej stylizacji. Jaką zatem dobrać długość, aby była optymalna? Długość może być uzależniona od rodzaju dekoltu, który nosisz, Twojego wzrostu, długości szyi, charakteru kreacji. Ostatecznie jednak jest to tak naprawdę kwestia gustu. W zależności od długości łańcuszka wyróżniamy:

- dla dzieci - charakteryzuje się smukłością oraz długością z zakresu 38 - 40 cm.

- Princess - zamyka się w długościach 40 - 45 cm. Zwykle kończy się tuż nad obojczykiem (lub nieco za), stąd też jest najlepszym rozwiązaniem dla kobiet średniego wzrostu. Łańcuszek Princess może być noszony zarówno w przypadku płytkiego dekoltu, jak i głębokiego. Jest to optymalna długość do różnego rodzaju zawieszek czy też grupy amuletów.

- Matinée/Sautoir - to długi lub półdługi łańcuszek, o długości od 50 cm do 60 cm, kończący się na klatce piersiowej. Można go nosić na całej długości (wówczas układa się w literę "V", tym samym podkreślając nasz dekolt i wysmuklając szyję) lub owinąć wokół szyi. Tradycyjnie długi łańcuszek jest raczej elegancką biżuterią, zarezerwowaną na bardziej oficjalne okazje, jednakże coraz częściej można spotkać się z jego adaptacją do stroju codziennego oraz biznesowego.

- Opera - o długości od 65 do 90 cm. Nazwa tej długości wywodzi się z lat 20. i 30. XX wieku, kiedy modne było noszenie, przez kobiety chodzące do opery, długich naszyjników sięgających, a nawet przekraczających linię biustu. Jest to zdecydowanie długość, którą należy wziąć pod uwagę w odniesieniu do tego, co masz na sobie, zwłaszcza jeśli jest to łańcuszek z zawieszką.

- Sznur/Lariat/Rope - o długości powyżej 120 cm. Noszony na całej długości lub owijany wokół szyi. Często spinany lub związywany w węzły, warkocze itd.

Długości łańcuszków damskich

Długości łańcuszków męskich

Szukaj łańcuszka wg długości:

40 cm42 cm 45 cm50 cm55 cm60 cm65 cm70 cm75 cm80 cm85 cm90 cm

Rodzaje splotów

Przy wyborze łańcuszka obok takich parametrów jak długość, szerokość czy kruszec należy również zwrócić uwagę na jego splot, gdyż to od niego w dużej mierze zależy, jak będzie prezentować się na naszej szyi oraz czy będzie dobrze wyglądać w połączeniu z zawieszką. 

Do najpopularniejszych rodzajów splotów należą:

ANKIER

KLASYCZNY

Splot ankier jest najbardziej klasycznym i bardzo popularnym - zarówno wśród Pań, jak i Panów - wzorem, z ogniwami połączonymi poprzecznie, pod katem 90 stopni. Ogniwa są najczęściej drobne i owalne, a łańcuszek pięknie odbija światło i dobrze układa się na szyi. Splot przypomina nieco łańcuchy kotwicowe na statkach, stąd jego nazwa, pochodząca od słowa anchor. Łańcuszki ankierki o drobnych ogniwach noszone są także z zawieszkami, te grubsze lepiej wyglądają bez dodatków.

KUP TERAZ

FIGARO

EFEKTOWNY

Splot figaro jest bardzo popularnym wzorem, w którym regularnie kilka mniejszych ogniw jest przeplatanych większym, podłużnym. W wersji delikatnej to łańcuszki popularne zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Natomiast grubsze to łańcuszki typowo męskie. Delikatne modele łańcuszków ze splotem figaro nosi się zarówno bez zawieszek, jak i z nimi, np. krzyżykami czy medalikami. Grubsze - nosi się bez zawieszek. 

KUP TERAZ

GUCCI/MARINA

MARYNISTYCZNY

Splot gucci, znany także pod określeniem marina, to fantazyjne, owalne ogniwa, których środek przedzielony jest na dwie części, łączące się z kolejnymi ogniwami. Modele z drobniejszymi ogniwami są popularne wśród kobiet (także z zawieszkami), natomiast wersje masywniejsze często kupowane są przez Panów.

KUP TERAZ

 

MOKKA

FANTAZYJNY

Splot mokka to fantazyjne, owalne ogniwa, nieco przypominające wyglądem ziarenka kawy (stąd nazwa splotu). Łańcuszki ze splotem mokka są modelami typowo damskimi, pięknie i niestandardowo prezentującymi się na szyi. W wersji z drobniejszymi ogniwami można dołożyć zawieszkę.

KUP TERAZ

KORDA/CORDA/KORDEL

OZDOBNY

Splot kordel, znany też pod nazwą korda, jest bardzo bogato wyglądającym i niezwykle ozdobnym wzorem. Łańcuszki ze splotem kordel są biżuterią typowo kobiecą. Ogniwa w łańcuszku są splecione w kształt nieco przypominający sznurek, przepięknie prezentując się na szyi. Do łańcuszków ze splotem korda nie stosuje się dodatkowych zawieszek - same w sobie prezentują się niezwykle okazale.

KUP TERAZ

KOREANA/COREANA

NIETUZINKOWY

Splot koreana, czasem też znany pod nazwą popcorn, to niebanalne, skomplikowane połączenie ogniw, tworzących łańcuszek o cylindrycznym kształcie i bardzo wyraźnej fakturze. Łańcuszki ze splotem koreana są biżuterią typowo kobiecą i nadają się do noszenia zarówno z zawieszkami, jak i bez nich. Nierówna struktura powierzchni łańcuszka coreana sprawia, że pięknie odbija on światło.

KUP TERAZ

 

KOSTKA

IDEALNY DO ZAWIESZEK

Splot kostka jest najbardziej klasycznym i bardzo popularnym - zarówno wśród Pań, jak i Panów - wzorem, z kwadratowymi ogniwami połączonymi poprzecznie, pod katem 90 stopni. Ogniwa są najczęściej drobne, a łańcuszek pięknie odbija światło i dobrze układa się na szyi. Łańcuszki ze splotem kostka są wprost idealne do noszenia z zawieszkami.

KUP TERAZ

KSIĄŻĘ WALII

ORYGINALNY

Splot Książę Walii jest bardzo oryginalnym wzorem przestrzennym, w którym ogniwa łańcuszka są lekko skręcone, a każde z nich łączy się z co najmniej czterema innymi. Ma relatywnie małe i delikatne ogniwa, które dzięki skręceniu pięknie lśnią i odbijają światło, mieniąc się w słońcu. Złoty, delikatny łańcuszek ze splotem Książę Walii jest bardzo kobiecy i dość rzadko oferowany przez jubilerów. Świetnie wygląda zarówno bez, jak i z zawieszką.

KUP TERAZ

LINKA

BŁYSZCZĄCY

Splot linka jest bardzo popularnym - szczególnie wśród Pań - wzorem, z gęsto rozmieszczonymi drobnymi, dość ściśle przylegającymi do siebie ogniwami. Linki dzięki brakowi przerw między ogniwami bardzo ładnie błyszczą, odbijając światło oraz świetnie układają się na szyi. Delikatne łańcuszki są bardzo chętnie wybierane przez kobiety, zarówno w wersji z zawieszkami, jak i bez nich.

KUP TERAZ

 

LISI OGON

URZEKAJĄCY

Splot lisi ogon to bardzo gustowny, delikatny wzór z fantazyjnie wyprofilowanymi ogniwami, przypominającymi warkocze lub lisią kitę (stąd nazwa splotu). Łańcuszki ze splotem lisi ogon prezentują się niezwykle efektownie, a zarazem są wytrzymałe. Ogniwa łańcuszka świetnie odbijają światło, mieniąc się i skrząc refleksami. Łańcuszki z tym splotem sprawdzają się w komplecie z zawieszkami.

KUP TERAZ

PANCERKA

JEDEN Z NAJCHĘTNIEJ WYBIERANYCH

Splot pancerka to masywne, pojedyncze ogniwa, spłaszczone na bocznych krawędziach. Łańuszki o tym splocie są bardzo mocne i wytrzymałe. Odpowiedni szlif brzegów ogniw zapewnia piękne odbijanie światła i zapewnia niezwykłe efekty wizualne. Delikatny łańcuszek ze splotem pancerka nadaje się zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Grubszy natomiast wybierany jest głównie przez mężczyzn. Najczęściej dodatkiem są zawieszki krzyżyki lub bardzo nowoczesne inne formy zawieszek.

KUP TERAZ

ROLO

SUBTELNY

Splot rolo to prawdziwa klasyka - okrągłe ogniwa połączone poprzecznie, pod kątem 90 stopni. Łańcuszki z tym splotem są bardzo popularne - zarówno wśród Pań, jak i Panów. Pięknie odbijają światło i dobrze układają się na szyi. Łańcuszki rolo o drobnych ogniwach noszone są także z zawieszkami, te grubsze lepiej wyglądają bez dodatków.

KUP TERAZ

 

SINGAPUR

KOBIECY

Splot singapur jest wzorem przestrzennym, w którym ogniwa łańcuszka są lekko skręcone, przez co przypominają nieco strukturę DNA. Ma relatywnie małe i delikatne ogniwa, które dzięki skręceniu pięknie lśnią i odbijają światło, mieniąc się w słońcu. Delikatny łańcuszek ze splotem singapur jest bardzo popularnym wyborem wsród kobiet. Świetnie wygląda zarówno bez, jak i z zawieszką.

KUP TERAZ

ŻMIJKA

EFEKTOWNIE BŁYSZCZĄCY

Splot żmijka jest bardzo popularnym - szczególnie wśród Pań - wzorem, z gęsto rozmieszczonymi drobnymi ogniwami. Żmijki dzięki brakowi przerw między ogniwami bardzo ładnie błyszczą, odbijając światło oraz świetnie układają się na szyi. Delikatne łańcuszki są bardzo chętnie wybierane przez kobiety, zarówno w wersji z zawieszkami, jak i bez nich.

KUP TERAZ

KULKOWY

MILITARNY

Splot kulkowy to łańcuszki składające się z połączonych ze sobą drobnych kulek. Bardzo często jest kojarzony z pochodzeniem militarnym - mężczyźni noszą łańcuszki ze splotem kulkowym razem z zawieszkami - nieśmiertelnikami. Ale równie dobrze zawieszką może być blaszka z okazjonalnym grawerem.

KUP TERAZ