-->
Tryb offline

Sploty i długości łańcuszków

Rodzaje splotów łańcuszków

Łańcuszki są jednym z najbardziej cenionych elementów biżuterii, zarówno damskiej jak i męskiej. Odpowiednio dobrany do okazji i stylu łańcuszek podkreśli styl i elegancję. Zarówno złoty, jak i srebrny łańcuszek możesz u nas dobrać pod kątem rodzaju splotu, szerokości czy długości, tak aby idealnie wyglądał w każdej sytuacji.

Długości łańcuszków

Wybierając łańcuszek, w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę jego długość, gdyż ma przeważający wpływ na komfort noszenia, a także w dużej mierze decyduje o efekcie całej stylizacji. Jaką zatem dobrać długość, aby była optymalna? Długość może być uzależniona od rodzaju dekoltu, który nosisz, Twojego wzrostu, długości szyi, charakteru kreacji. Ostatecznie jednak jest to tak naprawdę kwestia gustu. W zależności od długości łańcuszka wyróżniamy:

- dla dzieci - charakteryzuje się smukłością oraz długością z zakresu 38 - 40 cm.

- Princess - zamyka się w długościach 40 - 45 cm. Zwykle kończy się tuż nad obojczykiem (lub nieco za), stąd też jest najlepszym rozwiązaniem dla kobiet średniego wzrostu. Łańcuszek Princess może być noszony zarówno w przypadku płytkiego dekoltu, jak i głębokiego. Jest to optymalna długość do różnego rodzaju zawieszek czy też grupy amuletów.

- Matinée/Sautoir - to długi lub półdługi łańcuszek, o długości od 50 cm do 60 cm, kończący się na klatce piersiowej. Można go nosić na całej długości (wówczas układa się w literę "V", tym samym podkreślając nasz dekolt i wysmuklając szyję) lub owinąć wokół szyi. Tradycyjnie długi łańcuszek jest raczej elegancką biżuterią, zarezerwowaną na bardziej oficjalne okazje, jednakże coraz częściej można spotkać się z jego adaptacją do stroju codziennego oraz biznesowego.

- Opera - o długości od 65 do 90 cm. Nazwa tej długości wywodzi się z lat 20. i 30. XX wieku, kiedy modne było noszenie, przez kobiety chodzące do opery, długich naszyjników sięgających, a nawet przekraczających linię biustu. Jest to zdecydowanie długość, którą należy wziąć pod uwagę w odniesieniu do tego, co masz na sobie, zwłaszcza jeśli jest to łańcuszek z zawieszką.

- Sznur/Lariat/Rope - o długości powyżej 120 cm. Noszony na całej długości lub owijany wokół szyi. Często spinany lub związywany w węzły, warkocze itd.

Długości łańcuszków damskich

Długości łańcuszków damskich

Długości łańcuszków męskich

Długości łańcuszków męskich

Rodzaje splotów

Przy wyborze łańcuszka obok takich parametrów jak długość, szerokość czy kruszec należy również zwrócić uwagę na jego splot, gdyż to od niego w dużej mierze zależy, jak będzie prezentować się na naszej szyi oraz czy będzie dobrze wyglądać w połączeniu z zawieszką.

Do najpopularniejszych rodzajów splotów należą:

ANKIER

Splot ankier

KUP TERAZ

KLASYCZNY

Splot ankier jest najbardziej klasycznym i bardzo popularnym - zarówno wśród Pań, jak i Panów - wzorem, z ogniwami połączonymi poprzecznie, pod katem 90 stopni. Ogniwa są najczęściej drobne i owalne, a łańcuszek pięknie odbija światło i dobrze układa się na szyi. Splot przypomina nieco łańcuchy kotwicowe na statkach, stąd jego nazwa, pochodząca od słowa anchor. Łańcuszki ankierki o drobnych ogniwach noszone są także z zawieszkami, te grubsze lepiej wyglądają bez dodatków.

FIGARO

Splot figaro

KUP TERAZ

EFEKTOWNY

Splot figaro jest bardzo popularnym wzorem, w którym regularnie kilka mniejszych ogniw jest przeplatanych większym, podłużnym. W wersji delikatnej to łańcuszki popularne zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Natomiast grubsze to łańcuszki typowo męskie. Delikatne modele łańcuszków ze splotem figaro nosi się zarówno bez zawieszek, jak i z nimi, np. krzyżykami czy medalikami. Grubsze - nosi się bez zawieszek.

GUCCI / MARINA

Splot Gucci

KUP TERAZ

MARYNISTYCZNY

Splot gucci, znany także pod określeniem marina, to fantazyjne, owalne ogniwa, których środek przedzielony jest na dwie części, łączące się z kolejnymi ogniwami. Modele z drobniejszymi ogniwami są popularne wśród kobiet (także z zawieszkami), natomiast wersje masywniejsze często kupowane są przez Panów.

MOKKA

Splot mokka

KUP TERAZ

FANTAZYJNY

Splot mokka to fantazyjne, owalne ogniwa, nieco przypominające wyglądem ziarenka kawy (stąd nazwa splotu). Łańcuszki ze splotem mokka są modelami typowo damskimi, pięknie i niestandardowo prezentującymi się na szyi. W wersji z drobniejszymi ogniwami można dołożyć zawieszkę.

KORDA / CORDA / KORDEL

Splot korda

KUP TERAZ

OZDOBNY

Splot kordel, znany też pod nazwą korda, jest bardzo bogato wyglądającym i niezwykle ozdobnym wzorem. Łańcuszki ze splotem kordel są biżuterią typowo kobiecą. Ogniwa w łańcuszku są splecione w kształt nieco przypominający sznurek, przepięknie prezentując się na szyi. Do łańcuszków ze splotem korda nie stosuje się dodatkowych zawieszek - same w sobie prezentują się niezwykle okazale.

KOREANA / COREANA

Splot koreana

KUP TERAZ

NIETUZINKOWY

Splot koreana to niebanalne, skomplikowane połączenie ogniw, tworzących łańcuszek o cylindrycznym kształcie i bardzo wyraźnej fakturze. Łańcuszki ze splotem koreana są biżuterią typowo kobiecą i nadają się do noszenia zarówno z zawieszkami, jak i bez nich. Nierówna struktura powierzchni łańcuszka coreana sprawia, że pięknie odbija on światło.

KOSTKA

Splot kostka

KUP TERAZ

IDEALNY DO ZAWIESZEK

Splot kostka jest najbardziej klasycznym i bardzo popularnym - zarówno wśród Pań, jak i Panów - wzorem, z kwadratowymi ogniwami połączonymi poprzecznie, pod katem 90 stopni. Ogniwa są najczęściej drobne, a łańcuszek pięknie odbija światło i dobrze układa się na szyi. Łańcuszki ze splotem kostka są wprost idealne do noszenia z zawieszkami.

KSIĄŻĘ WALII

Splot Książę Walii

KUP TERAZ

ORYGINALNY

Splot Książę Walii jest bardzo oryginalnym wzorem przestrzennym, w którym ogniwa łańcuszka są lekko skręcone, a każde z nich łączy się z co najmniej czterema innymi. Ma relatywnie małe i delikatne ogniwa, które dzięki skręceniu pięknie lśnią i odbijają światło, mieniąc się w słońcu. Złoty, delikatny łańcuszek ze splotem Książę Walii jest bardzo kobiecy i dość rzadko oferowany przez jubilerów. Świetnie wygląda zarówno bez, jak i z zawieszką.

ŻMIJKA DIAMENTOWA / LINKA

Splot żmijka diamentowa/linka

KUP TERAZ

BŁYSZCZĄCY

Splot linka jest bardzo popularnym - szczególnie wśród Pań - wzorem, z gęsto rozmieszczonymi drobnymi, dość ściśle przylegającymi do siebie ogniwami. Linki dzięki brakowi przerw między ogniwami bardzo ładnie błyszczą, odbijając światło oraz świetnie układają się na szyi. Delikatne łańcuszki są bardzo chętnie wybierane przez kobiety, zarówno w wersji z zawieszkami, jak i bez nich.

LISI OGON

Splot lisi ogon

KUP TERAZ

URZEKAJĄCY

Splot lisi ogon to bardzo gustowny, delikatny wzór z fantazyjnie wyprofilowanymi ogniwami, przypominającymi warkocze lub lisią kitę (stąd nazwa splotu). Łańcuszki ze splotem lisi ogon prezentują się niezwykle efektownie, a zarazem są wytrzymałe. Ogniwa łańcuszka świetnie odbijają światło, mieniąc się i skrząc refleksami. Łańcuszki z tym splotem sprawdzają się w komplecie z zawieszkami.

PANCERKA

Splot pancerka

KUP TERAZ

JEDEN Z NAJCHĘTNIEJ WYBIERANYCH

Splot pancerka to masywne, pojedyncze ogniwa, spłaszczone na bocznych krawędziach. Łańuszki o tym splocie są bardzo mocne i wytrzymałe. Odpowiedni szlif brzegów ogniw zapewnia piękne odbijanie światła i zapewnia niezwykłe efekty wizualne. Delikatny łańcuszek ze splotem pancerka nadaje się zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Grubszy natomiast wybierany jest głównie przez mężczyzn. Najczęściej dodatkiem są zawieszki krzyżyki lub bardzo nowoczesne inne formy zawieszek.

ROLO

Splot rolo

KUP TERAZ

SUBTELNY

Splot rolo to prawdziwa klasyka - okrągłe ogniwa połączone poprzecznie, pod kątem 90 stopni. Łańcuszki z tym splotem są bardzo popularne - zarówno wśród Pań, jak i Panów. Pięknie odbijają światło i dobrze układają się na szyi. Łańcuszki rolo o drobnych ogniwach noszone są także z zawieszkami, te grubsze lepiej wyglądają bez dodatków.

SINGAPUR

Splot singapur

KUP TERAZ

KOBIECY

Splot singapur jest wzorem przestrzennym, w którym ogniwa łańcuszka są lekko skręcone, przez co przypominają nieco strukturę DNA. Ma relatywnie małe i delikatne ogniwa, które dzięki skręceniu pięknie lśnią i odbijają światło, mieniąc się w słońcu. Delikatny łańcuszek ze splotem singapur jest bardzo popularnym wyborem wsród kobiet. Świetnie wygląda zarówno bez, jak i z zawieszką.

ŻMIJKA OKRĄGŁA / SNAKE

Splot snake

KUP TERAZ

EFEKTOWNIE BŁYSZCZĄCY

Splot żmijka jest bardzo popularnym - szczególnie wśród Pań - wzorem, z gęsto rozmieszczonymi drobnymi ogniwami. Żmijki dzięki brakowi przerw między ogniwami bardzo ładnie błyszczą, odbijając światło oraz świetnie układają się na szyi. Delikatne łańcuszki są bardzo chętnie wybierane przez kobiety, zarówno w wersji z zawieszkami, jak i bez nich.

KULKI, KULKOWY

Splot kulki

KUP TERAZ

MILITARNY

Splot kulkowy to łańcuszki składające się z połączonych ze sobą drobnych kulek. Bardzo często jest kojarzony z pochodzeniem militarnym - mężczyźni noszą łańcuszki ze splotem kulkowym razem z zawieszkami - nieśmiertelnikami. Ale równie dobrze zawieszką może być blaszka z okazjonalnym grawerem.

BISMARK

Splot bismark

KUP TERAZ

NIEZWYKLE TRWAŁY

Odznacza się niebywałą wytrzymałością na przypadkowe zerwanie lub uszkodzenie, dzięki rzędom równoległych, połączonych ze sobą, owalnych ogniw. Splot ten występuje w wielu wariantach – między innymi podwójnych, a nawet potrójnych rzędów. Doskonale współgra ze wszelkimi zawieszkami, medalikami oraz krzyżykami.

BIZANTYJSKI / KRÓLEWSKI

Splot bizantyjski

KUP TERAZ

WYTWORNY

Królewski czy też bizantyjski to niezwykle pokaźny i wytworny rodzaj splotu łańcuszków, szczególnie chętnie wybierany przez mężczyzn. Najbardziej efektownie prezentuje się, gdy jest wykonany z większych ogniw, które tworzą szerokie i grube sploty. To właśnie kierunek ułożenia ogniw – odpowiednie ich ułożenie względem siebie – sprawia, że łańcuszek o tym splocie zapiera dech w piersiach. Dla uwydatnienia wzoru bardzo często stosuje się w splocie bizantyjskim ogniwa o różnych kolorach – np. złotym i srebrnym - dzięki czemu łańcuszek wygląda jeszcze dostojniej.

CARDANO

Splot cardano

KUP TERAZ

WYTRZYMAŁY

Najczęściej króluje na szyjach Pań, choć coraz częściej wybierany jest również przez Panów. Splot Cardano jest niezwykle praktyczny w codziennym użytkowaniu, a to za sprawą jego niebywałej zalety, jaką jest trwałość – nie łamie się, ani nie plącze – oraz prezencja – pięknie układa się na szyi. Łańcuszki o tym splocie zazwyczaj występują w szerokościach od 1 do 3 mm, rzadko spotyka się grubsze (te z reguły się wykonywane na zamówienie).

GARIBALDI

Splot garibaldi

KUP TERAZ

SZYKOWNY

Zachwycający, niezwykle ozdobny – najchętniej wybierany przez Panie i bardzo często noszony jako samodzielna ozdoba szyi. Ten zjawiskowy splot w połączeniu ze szlachetnym kruszcem sprawia, że taki łańcuszek staje się doskonałym uzupełnieniem szczególnie kreacji wieczorowych.

GUCCI ŻYLETKA

Splot gucci żyletka

KUP TERAZ

ŻEGLARSKI

Gucci żyletka to odmiana popularnego gucci (marina). Budowa splotu jest niemalże identyczna – różnica tkwi jedynie w samych ogniwach. W przypadku „żyletki” są one bardziej płaskie; natomiast w przypadku mariny są jakby "nadmuchane", opływowe.

KULKI FASHION

Splot kulki fashion

KUP TERAZ

MODNY

Splot kulki fashion to odmiana popularnego splotu kulkowego. Odróżnia je odległość „kulek”, z których zbudowany jest łańcuszek. W przypadku splotu fashion są one znacznie oddalone, dzięki czemu splot ten całkowicie zmienia swój charakter.

LOVE

Splot love

KUP TERAZ

ROMANTYCZNY

To splot o niezwykle „romantycznym charakterze”. Zawdzięcza to ogniwom, które zostały uformowane na kształt złączonych ze sobą serduszek.

MONA LISA / NONNA

Splot monalisa

KUP TERAZ

KUNSZTOWNY

Splot nonna to nieco bardziej skomplikowana odmiana popularnej pancerki – w jej przypadku ogniwa, o kształcie nawiązującym do pancerki, występują w dwóch rozmiarach – większym i mniejszym – a ułożone zostały tak, aby te mniejsze były otoczone przez większe (schowane w nich). Taka konstrukcja sprawa, że łańcuszek o splocie Mona Lisa jest niezwykle kunsztowny.

PODWÓJNA PANCERKA

Splot podwójna pancerka

KUP TERAZ

CIEKAWY

Splot ten to odmiana popularnej pancerki. Nieco przypomina nonnę (ze względu na dualizm ogniw), jednakże w tym przypadku ogniwa mają identyczną wielkość i jedno nie zawiera się w drugim – ogniwa się „wymijają”.

POPCORN

Splot popcorn

KUP TERAZ

INTRYGUJĄCY

Nie posiada standardowych ogniw jak w przypadku innych splotów – zbudowany jest z gęsto ułożonych, zgrupowanych ze sobą kuleczek, które są przeplatane pomiędzy sobą. Taka budowa sprawia, że splot swym wyglądem przypomina kolbę kukurydzy.

ŚLIMAK / S-PANCER

Splot ślimak

KUP TERAZ

NAWIĄZUJĄCY DO ORNAMENTÓW

S-pancer to kolejna odmiana popularnego splotu pancerki. Splot ten odróżnia się wielkością i masywnością oczek oraz zdobieniem – co drugie oczko połączone jest jakby literą „S”. Układ ten sprawia, że splot nawiązuje do greckich ornamentów. Ze względu na okazałość splotu z reguły łańcuszków s-pancer nie łączy się z żadnymi zawieszkami.

SPIGA / KŁOS

Splot spiga

KUP TERAZ

SOLIDNY

Za sprawą ogniw o kształcie ósemki oraz sposobu ich ułożenia (naprzemiennie) wyglądem przypomina kłos zboża. W zależności od uformowania poszczególnych ogniw przekrój splotu może być całkowicie okrągły lub też kwadratowy. Łańcuszki o splocie spiga są produkowane w różnych grubościach, dzięki czemu będą doskonałe nie tylko dla mężczyzn, ale i też dla kobiet.

TAŚMA JODEŁKA

Splot taśma jodełka

KUP TERAZ

ZACHWYCAJĄCY

Bardzo płaski splot o niezwykle gęstym ułożeniu ogniw. Wzorem przypomina popularną jodełkę (stąd też nazwa). Ze względu na formę łańcuszek o tym splocie doskonale przylega do ciała i najlepiej prezentuje się bez dodatkowych zawieszek.

TAŚMA PLECIONA

Splot taśma pleciona

KUP TERAZ

OLŚNIEWAJĄCY

To kolejny splot z grupy bardzo płaskich. Wyglądem przypomina zaplecioną wiklinę. Występuje w wielu odmianach – od wąskich (złożonych z trzech „pasków”), po bardzo szerokie (nawet sześć pasów). Często każdy z pasów ma inny kolor kruszcu (np. żółte, białe i różowe złoto), ale występują również w jednym kolorze.

newsletter

dołącz do nas

Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych zgodnie z Polityka prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookies w Twojej przeglądarce. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia.