Kamienie szlachetne

Diament - czyli "Niepokonany"
Najcenniejszy z pośród kamieni szlachetnych. Jest on najczystszą krystaliczną formą węgla powstałą we wnętrzu ziemi pod ogromnym ciśnieniem i wysokiej temperaturze. Najbardziej popularny jest szlif okrągły, popularnie zwany brylantem. Ich blask oczaruje każdą kobietę. Jego twardość, trwałość i czystość symbolizuje związek kobiety i mężczyzny, dlatego jest najbardziej popularnym kamieniem oprawianym w pierścionkach zaręczynowych. Uznawany jest za święty kamień któremu patronuje słońce-najpotężniejsza i niezniszczalna siła. Stoi na straży wierności i nierozerwalności związku, gdyż sam czysty i nie znosi obłudy. W fabrykach produkowane są imitacje diamentów w postaci cyrkonii. Jest to jednak zwykłe szkiełko, bo jak mawiał Konfucjusz: „Lepszy diament ze skazą niż zwykłe szkiełko bez niej”
 
Szmaragd
Ten zielony kamień symbolizuje kosmiczną witalność, siłę i szczęście wewnętrzne. Jest wyjątkowo cennym kamieniem jubilerskim. Jego zielona barwa wpływa kojąco, wzmacnia nerwy, łagodzi podrażnienia. Działa również leczniczo na narządy wzroku - co zostało naukowo udokumentowane. To kamień "miły Bogu i ludziom". Według legendy Cesarz Neron oglądał walki gladiatorów poprzez zielony szmaragd.
 
Rubin
Nawa pochodzi od czerwonej barwy tego kamienia. Dawniej kojarzył się z żywiołem ognia, jest symbolem odwagi, miłości i miłosierdzia boskiego. Jest symbolem siły witalnej i walki a zarazem namiętności miłości i rozkoszy - to barwa życia, młodości i trwałości uczuć. W przeszłości polecany młodym małżonkom by uchronić ich od zdrady. Rubin był zawsze ceniony wśród władców Europy. Umieszczano go z przodu korony dla upamiętnienia męczeństwa i krwi Chrystusa.
 
Szafir
Nazywany również kamieniem niebiańskim z powodu jego niebieskiego koloru. Zawsze symbolizował nieśmiertelność i czystość. Według wierzeń wschodnich symbol zaklętej mądrości i skarbnica wiedzy wszelakiej. Jest wspaniałym kamieniem dla wszystkich, którzy chcą uczynić swój związek mocnym i partnerskim. W starożytnym Egipcie i Rzymie czczono szafir jako kamień sprawiedliwości i prawdy.
 
Topaz
Topaz nazywany świętym kamieniem. Topaz ożywia umysł, ułatwia skupienie uwagi, pomaga w koncentracji, pokonywaniu przeszkód i trudności. Jego błękitny kolor symbolizuje moc i siłę. Jest wspaniałym amuletem pomagającym rozwiązywać trudne sprawy i skomplikowane problemy. Biżuteria z topazem korzystnie wpływa na rozwój duchowy.
 
Ametyst
Ametyst symbolizuje czystość duchową.
Od wieków był ceniony i szanowany zarówno za piękno jak i właściwości. Chroni przed złymi myślami i nieszczerymi intencjami. Polecany dla ludzi łatwo wpadających w gniew lub skłonnych do depresji. Ametyst jest symbolem władzy i szczęścia. Kamień ten stymuluje duchowy rozwój.
 
Aleksandryt
Jest zagadkowym kamieniem. Posiada moce magiczne, a dwoistość jego zabarwienia ma powiązania z dwu obiegiem ludzkiej krwi: tętniczym i żylnym. Warunkuje to jego właściwości lecznicze, dotyczące układu sercowo-naczyniowego. Jego dodatkową cechą jest uspokajający wpływ na człowieka, sprzyjający osiąganiu zgody i porozumienia w trudnych sytuacjach.
 
Cytryn
Ze względu na żółtą barwę jest cenionym kamieniem jubilerskim i kolekcjonerskim. Cytryn wzmaga pewność siebie, samoakceptację i poczucie własnej wartości. Ułatwia naukę, dodaje siły na egzaminach. Ma również właściwości skupiające uwagę i emocje. Jego barwa jest związana ze słońcem, tak więc cytryn jest kamieniem optymizmu i radości, daje ciepło i światło. Pomaga w leczeniu z depresji.
 
Granat
Najczęściej występuje w krwistym i płonącym kolorze. Kamień ten wpływa na właściciela pobudzająco oraz dodaje pewności siebie i rozwija intuicję. Granat pobudza erotyczną wyobraźnię. Jest symbolem miłości, stymuluje twórczość i namiętność.
 
Oliwin
Oliwin zwany też peridotem lub chryzolitem w historii znany był jako "kamień słońca". Oliwinowi przypisywana jest lecznicza moc. Pomaga w kłopotach trawiennych, oczyszcza organizm z toksyn. Nazywany jest "kamieniem nadziei". Chroni przed depresją, wzbudza uczucie szczęścia, spokoju, optymizmu.
 
Turkus
Turkus jest amuletem dziewic i młodych żon. Osoby noszące turkus obdarzone są świeżością umysłu, siłą oraz opanowaniem. Turkus chroni przed wypadkiem i nieszczęściami, dlatego polecany jest szczególnie dla kierowców. Podarowany ukochanej zapewnia szczere uczucie, czyste i niezmienne. Gdy turkus blednie lub szarzeje jest to oznaką, że jego właścicielowi grozi choroba lub niebezpieczeństw
 
 
Malachit
Zieleń malachitu uspokaja umysł i rytm serca, obdarza równowagą. Wiąże się ze światem natury i bóstwami przyrody. Minerał ten, ze względu na obecność miedzi, posiada silne właściwości bakteriobójcze. Eliksir przygotowany z niego przeciwdziała ponoć zatruciu toksycznemu. Noszenie przy sobie talizmanu wykonanego z malachitu może normalizować przepływ energii i zbierać na siebie te chorobotwórcze, a także łagodzić infekcje, zaburzenia błędnika, wzroku i zaburzenia trawienne. Jest też ponoć dobry na bóle reumatyczne. Patronką tego talizmanu jest bogini Wenus, sprzyja on zatem miłości, płodności i szczęściu. Uśmierza ponoć także bóle porodowe, regeneruje tkanki, pobudza cyrkulację krwi, normalizuje pracę serca, wpływa na pogodę ducha i optymizm. Na organizm działa stymulująco, ale umysłowi pozwala się wyciszyć.
 
Opal
Swoją migoczącą grą barw łączy nas z mieniącą się różnorodnością życia. Na Wschodzie cieszy się wysokim uznaniem, ponieważ dostrzega się nim zjednoczone , zalety wszystkich kamieni. Nasze postrzeganie może podnieść na kosmiczną płaszczyznę, gdzie białe skupione światło absolutnej jedności dzieli się na wibracje siedmiu barw tęczy. Ożywia i stymuluje właściwości wszystkich czakr, a dzięki temu otwiera świadomość na te obszary życia, których dotąd nie zauważyliśmy bądź pomijaliśmy je. Zwraca uwagę na nasze słabości i blokady. Jest wybierany intuicyjnie, szczególnie, gdy pragniemy pracować nad konkretnym aspektem naszej osobowości. Leczniczo wzmacnia serce, pomaga przy schorzeniach żołądka i jelit.
 
Lazuryt
Zwany także niebieskim kamieniem. Charakteryzuje się złocistymi wrostkami pirytu, które rozsiane są niczym światełka na głębokim królewskim błękicie i przypomina nocne, rozgwieżdżone niebo. Przekazuje duszy wrażenie bezpieczeństwa w kosmosie, otwiera ją na nieskończone życie we Wszechświecie. Kieruje umysł do wnętrza, wzmacnia go i pozwala rozpoznawać nadrzędne związki. Położony na czakrze czoła może poprowadzić w najgłębsze obszary umysłu, z których płynie intuicyjna wiedza i zrozumienie, i gdzie zdobywamy zaufanie do wyższego przewodnika. Sprzyja usuwaniu wzorców myślowych, mogących zamykać dostęp do tej głębi.
Piasek Pustyni i Piasek Nocy
Piasek pustyni - kamień tysiąca słońc lub kamień szczęścia jest brązowy z połyskującymi drobinkami. W słońcu mieni się nieprawdopodobnie, ukazując swoją głębię i piękno. Piasek pustyni - nie jest minerałem, lecz syntetykiem. Szczególnie mocno działają przy chorobach psychicznych , które objawiają się w formie psychosomatycznych schorzeń. Do tych schorzeń można zaliczyć chroniczne obżarstwo, otyłość, bulimię i anoreksję. Kamienie te łagodzą zapalenie migdałków, anginę, biegunkę (choroby tropikalne), zatrucie salomonellą i infekcje bakteryjne. Pomocne są też przy chorobach wątroby. Chronią kobiety ciężarne przed poronieniem. 
Kamienie noszone jako korale, kolczyki, pierścionki, wisiorki, bransoletki pomagają uzyskać pozytywne nastawienie do życia i przekazują naszemu duchowi siłę akceptacji siebie , takimi jacy jesteśmy. Kamienie te dają wysokie poczucie własnej wartości. Przyciągają do właściciela bogactwo i obfitość. Dodają nam wiary w siebie w czasie trudnych rozmów kwalifikacyjnych , lub negocjacji. Kamienie te to jedne z najlepszych ” odpędzaczy” zmęczenia i ”poprawiaczy” nastroju
 
Bursztyn
Posiada ciepłe, słoneczne promieniowanie. Dla ludzi jest pomocnym przyjacielem we wszelkich życiowych sytuacjach. Zagęszcza wyższe energie tak, iż mogą one rozwinąć swoje służebne siły tak na obszarze fizycznego, jak i materialnego działania. Zapewnia pogodne usposobienie, spokojną ufność, która na płaszczyźnie fizycznej aktywizuje siły samo uzdrawiania i pomaga w osiągnięciu sukcesu w podejmowanych przedsięwzięciach. Stosowany do medytacji i pogłębiania zdolności wewnętrznego widzenia. Działa wspomagająco przy wszystkich chorobach. Odbiera szczególnie intensywnie negatywne promieniowanie z ciała.
 
Perła
Podobno noszenie pereł gasi gniew i pomaga zachować opanowanie. Perły znalazły również zastosowanie w lecznictwie. Jeżeli chodzi o nasz organizm uważa się, iż perły regulują przemianę materii, zapobiegają i łagodzą migreny, a także stymulują procesy oczyszczania i wydalania. Biżuteria z pereł noszona jest również jako talizman. Perła pomaga pogłębić poczucie własnej wartości i samoakceptacji. Daje również poczucie kobiecości i godności. Dzięki nim czujemy się piękne i spokojne. W dawnych czasach stosowano perły jako ochronę przed złym spojrzeniem. Często można się spotkać z opinią, że perły oznaczają łzy i są znakiem żałoby. Przyjęło się, iż nie daje się pereł w prezencie ślubnym. Krąży także przesąd mówiący o tym, że założenie pereł do sukni ślubnej zwiastuje przyszłej mężatce nieszczęście.
 
Koral
Koral do celów jubilerskich pozyskiwany jest z koralowca. W starożytnych Chinach korale były symbolem bogactwa, przywilejów i wysokiego statusu społecznego. Koral jest symbolem siły. Chroni właściciela, uspokaja emocje i przywraca harmonię. Pobudza uczucie miłości, ogrzewa i ożywia. Blednie, gdy osoba nosząca go cierpi na niedokrwistość lub niedożywienie.
 
Onyks
Onyks symbolizuje siłę i moc - pozwoli Ci stać się Panią swojego Losu. Pogłębia poczucie kontroli nad swoim życiem, obdarza takimi cechami jak: determinacja, wytrwałość, odwaga i stanowczość. Daje siłę ludziom, którzy są narażeni na ekstremalny stres - emocjonalny i umysłowy, jest również pomocny przy podejmowaniu decyzji. Przynosi równowagę ciału i umysłowi i zapewnia moc psychiczną. Ułatwia zmianę nawyków, eliminuje negatywne myślenie a także wyostrza zmysły. Uważany jest za kamień przynoszący duchową inspirację i jasność umysłu - pomaga wyciszyć emocje i łatwiej nad nimi panować.
 
Jadeit
Jadeit jest bardzo popularnym kamieniem w kulturze chińskiej, był również używany do wyrobu biżuterii przez Majów, którzy przypisywali mu magiczne właściwości. Dawni kupcy trzymali jadeit w ręce podczas negocjacji, dla uzyskania lepszych warunków. Również współcześnie poleca się ten kamień biznesmenom, a w szczególności handlowcom. Jadeit pomaga szybko podejmować decyzje i doskonale targować się. Na poziomie emocjonalnym sprzyja samorealizacji, zwiększa wiarę w siebie i wytrwałość w dążeniu do celów. Jest nazywany "kamieniem śnienia", podobno trzymając go pod poduszką można uzyskać sny pełne podpowiedzi.