Jak ocenić wartość i jakość diamentów?

Brylant, a diament

Każdy brylant jest diamentem, ale nie każdy diament jest brylantem

DIAMENT

Bardzo rzadki minerał, najcenniejsza, alotropowa odmiana węgla. Minerał ten powstaje w procesie krystalizacji pod ogromnym ciśnieniem, w bardzo wysokiej temperaturze w magmie wulkanicznej.

BRYLANT

Jest to diament o tzw. pełnym szlifie brylantowym (kształt kamienia okrągły o 56 fasetach + tafla + kolet = 58 fasetek). Nazwa BRYLANT zarezerwowana jest wyłącznie dla diamentów o tym szlifie; każdy inny oszlifowany diament pozostaje „tylko” diamentem.

Wartość diamentów - 4C

Colour – barwa

PRZECZYTAJ

Clarity – czystość

PRZECZYTAJ

Cut – szlif

PRZECZYTAJ

Carat – masa

PRZECZYTAJ

1. Colour – barwa

Skala barw diamentów jest jednym z głównych wyznaczników wpływających na ich wartość. Gradacja każdej barwy jest bardzo subtelna. Najbardziej cenne są brylanty bezbarwne, ale występują także brylanty w fantazyjnych kolorach: żółtym, zielonym, niebieskim, różowym, czerwonym, purpurowym i pomarańczowym. Istnieje wiele sposobów na to, by sztucznie zmienić kolor kamienia, dlatego należy wystrzegać się budzących wątpliwości okazji kupieckich.

Colorless D: Wyjątkowa biel + E: Wyjątkowa biel F: Delikatna biel +
Near Colorless G: Delikatna biel H: Biel I-J: Lekko stonowana biel
Faint Yellow K-M: Stonowana biel
Very Light Yellow N-R: Barwa stonowana
Light Yellow S-Z: Lekko przyciemniona

2. Clarity – czystość

Czystość diamentów to parametr, który odnosi się do stopnia, w jakim diament jest wolny od wewnętrznych zanieczyszczeń i zewnętrznych skaz (np. minerałów czy pęknięć). Czystość diamentów określana jest przez gemmologów dzięki dziesięciokrotnemu powiększeniu. Jeśli diament nie ma zanieczyszczeń, oceniany jest jako kamień bez skazy i najbardziej cenny.

LC (Loupe Clean, czyste pod lupą) diament w przypadku którego nie można dojrzeć żadnych inkluzji oraz defektów pod lupą. Jest to czystość, która występuje w certyfikacji HRD (jedno z 3 laboratoriów gemmologicznych cieszące się międzynarodowym zaufaniem).
FL (Flawless, czyste bez skazy) diament czysty, wolny od znamion wewnętrzych i zewnętrznych. Jest to najwyższa czystość w certyfikacji GIA (jedno z 3 laboratoriów gemmologicznych cieszące się międzynarodowym zaufaniem).
IF (InternallyFlawless, wewnętrznie czyste) diament wolny od inkluzji (znamion wewnętrznych), wykazuje minimalne znamiona zewnętrzne (skazy), które widoczne są przy 10-krotnym powiększeniu.
VVS1 VVS2 (Very Very Small Inclusions, bardzo bardzo małe inkluzje) diament posiada bardzo, bardzo niewielkie zanieczyszczenia, które są trudne do dostrzeżenia przy 10-krotnym powiększeniu.
VS1 VS2 (Very Small Inclusions, bardzo małe inkluzje) diament posiada bardzo drobne inkluzje, trudne do zobaczenia przy 10-krotnym powiększeniu.
SI1, SI2 (Small Inclusions, małe inkluzje) diament posiada małe zanieczyszenia, które są niewidoczne "gołym okiem"; są natomiast zawsze widoczne przy 10-krotnym powiększeniu. Diamenty o klasie SI są najczęściej spotykanym ze względu na równowagę pomiędzy estetyką, a ceną.
P1, P2, P3 (Pique prim, secundum, tertium) zamienie stosowana nazwa I1, I2, I3 (Included/Imperfect, zawierający/niedoskonały) diament o niskiej klasie czystości. Jego inkluzje ekspert dostrzeże "gołym okiem".

3. Cut – szlif

Błędnie uważa się, że to szlif określa kształt. W rzeczywistości szlif przedstawia umiejscowienie faset. Proporcja i umiejscowienie faset oraz końcowe szlifowanie i polerowanie ma bezpośredni wpływ na ostateczne piękno kamienia. Odpowiednie proporcje nadane kamieniowi polepszają jego właściwości refleksyjne, dzięki czemu wydobywa się z niego więcej blasku - brylancji. Blask jest jednym z najbardziej cenionych aspektów w diamentach. Wielu producentów opatentowało własne szlify diamentów z różnymi rodzajami faset. Jeżeli fasety nie powodują, że światło wpadające do diamentu odbija się od wewnętrznego kąta i wraca z powrotem, to są one bezwartościowe. W szczególnych przypadkach mogą nawet umniejszać piękno kamienia.

Brylant nie może być ani zbyt wysoki (głęboki), ani zbyt niski (płytki), gdyż niewłaściwe kąty nachylenia fasetek brylantu powodują, że światło wpadające do jego wnętrza nie wychodzi przez taflę tylko rozprasza się na poziomie pawilonu.

Szlif płytki Jeśli szlif diamentu jest zbyt płytki, wpadające światło odbije się o fasetkę pawilonu pod niewielkim kątem i wydostanie się przez spód diamentu.
Szlif idealny W idealnie oszlifowanym diamencie światło pada na każdą ścianę pawilonu pod kątem umożliwiającym wydostanie się jak największej ilości światła przez koronę.
Szlif głęboki Jeśli szlif diamentu jest zbyt głęboki, wpadające światło uderzy w pierwszą ściankę pawilonu pod kątem na tyle ostrym, że odbije się o drugą ściankę, ale odbicie to nastąpi pod zbyt niskim kątem i promień świetlny ucieknie przez spód diamentu.

Excellent – idealnie cięcie Najlepsze szlifowanie, które sprawia, że odbiciu ulega niemal całe światło, które dociera do kamienia, tworząc w ten sposób wyjątkowy połysk.
Very Good – bardzo dobre cięcie Stanowi kompromis pomiędzy jakością, a ceną. Odbija nieco mniej światła niż cięcie excellent, jednakże jest tańsze.
Good – dobre cięcie Zapewnia odpowiednią ilość blasku; jednak mieni się zauważalnie mniej niż idealne i bardzo dobre cięcie.
Fair – optymalne cięcie Zapewnia akceptowalną ilość połysku, ale jest znacznie mniej błyszczące niż wyżej wymienione cięcia.
Poor – słabe cięcie Zapewnia podstawowy poziom połysku. Szlifowanie to dotyczy z reguły diamentów, które są bardzo głębokie i wąskie lub szerokie i płytkie. Tracą one większość światła, które ucieka z boku lub od dołu kamienia.

4. Carat – masa

Masa diamentów szlifowanych podawana jest w karatach. Należy jednak pamiętać, że masa i rozmiar to nie to samo. Karat metryczny równy jest 0,20 gram i jest to ustandaryzowana jednostka miary masy diamentów i innych kamieni jubilerskich. Jeden karat jest podzielony na 100 punktów (innymi słowy... 100 punktów jest równe 1 karatowi).