Biżuteria -25% taniejSPRAWDŹ
Biżuteria -25%SPRAWDŹ
Tryb offline

Elegancka biżuteria z kamieniami szlachetnymi i naturalnymi

Kamienie - naturalne czy też wytwarzanie sztucznie - od lat fascynują branżę jubilerską i modową. Szczególnie te szlachetne zachwycają swym pięknem, a niekiedy przypisuje się im właściwości lecznicze, nadprzyrodzone moce gwarantujące długowieczność, mądrość czy też ochronę przed złym czarem. Niezależnie od tego, czy dany kamień ma właściwości nadprzyrodzone, bez wątpienia zaprze dech w niejednej piersi, gdy zostanie osadzony w misternie przygotowanej oprawie jubilerskiej. Poznaj nieco bliżej kamienie szlachetne, naturalne czy syntetyczne stosowane w biżuterii.

Kamienie szlachetne, półszlachetne i naturalne

Diament
Niezwykle rzadki minerał, będący najcenniejszą, alotropową odmianą węgla. Powstający w procesie krystalizacji, która następuje pod ogromnym ciśnieniem, w bardzo wysokiej temperaturze, zachwyca swym pięknem i uwodzi blaskiem. Marylin Monroe śpiewała, że są najlepszymi przyjaciółmi kobiety.
Biżuteria z diamentem
Brylant
To diament o tzw. pełnym szlifie brylantowym, czyli takim, któremu nadano kształt okrągły oraz 56 fasetek, taflę i kolet (co razem daje nam 58 fasetek). Każdy diament o innym szlifie niż brylantowy pozostaje nadal “tylko” diamentem.
Biżuteria z brylantem
Szmaragd
Szmaragdy uważane są za kamienie wzmacniające wewnętrzną siłę, witalność i energię, a także za symbol szczęścia - są dobrym znakiem na przyszłość, także przyszłość wspólnego związku i miłości.
Biżuteria ze szmaragdem

Magiczna, głęboka zieleń szmaragdów sprawia, że na przestrzeni lat nigdy nikomu nie pozostawały obojętne. Zawsze kusiły i uwodziły swym “zielonym” wdziękiem. Szmaragdy są jednymi z najbardziej cenionych i najczęściej używanych kamieni szlachetnych w biżuterii. Cudownie odbijają światło i świetnie komponują się ze złotem. Złota biżuteria ze szmaragdami jest niezwykle popularna i zawsze modna.

Rubin
Stanowi niezwykle rzadką czerwoną odmianę korundu (minerału będącego tlenkiem glinu). Swą barwę zawdzięcza domieszce chromu, która w zależności od jego ilości waha się od jasnoczerwonych (różowo-, pomarańczowo-czerwonych) do karminowo-, purpurowo-czerwonych.
Biżuteria z rubinem

Rubiny posiadają liczne inkluzje, które są całkowicie naturalne. Warto dodać, że szczególnie pożądanymi egzemplarzami rubinów są te, które wykazują tzw. asteryzm - czyli zjawisko optyczne będące następstwem właśnie inkluzji. Wiązki światła - na skutek charakterystycznych inkluzji - ulegają rozproszeniu tworząc refleks świetlny w formie wieloramiennej gwiazdy.

Szafir
Szafir, podobnie jak rubin, to odmiana korundu. Od wieków pobudza ludzką wyobraźnię, zachwyca i fascynuje nie tylko za sprawą majestatycznego koloru, jakim jest niebieski, ale i twardości. Szafiry bowiem odznaczają się niebywałą twardością - są drugim najtwardszym minerałem na ziemi (zaraz po diamencie).
Biżuteria z szafirem

W szafirach można znaleźć niemalże wszystkie odcienie niebieskiego, a najbardziej pożądane są egzemplarze oznaczające się odcieniem bławatka - inaczej zwanym “błękitem kaszmirskim”. W starożytności wierzono, że szafiry mają magiczną moc - miały dawać nieśmiertelność i wieczną, nieprzemijającą młodość, odpędzać złe duchy i uroki. Przypisywano im również właściwości lecznicze. O szafirach mawiano również, że wspomagają koncentrację - głównie w trakcie modlitwy, dzięki czemu jest ona wydajniejsza. Ta odmiana korundu uważana jest również za talizman przyjaźni, pokoju i małżeńskiego szczęścia. Ponieważ uważa się je za symbol miłości, czystości i prawdy bardzo często zdobią pierścionki zaręczynowe - jak ten, który podarował Kate Middleton książę William.

Agat
Agat, znany już w starożytności jako talizman dodający energii i siły, występuje w wielu kolorystycznych odmianach. I choć jego zewnętrza budowa (szara “skorupa”, niewyróżniająca się na tle innych kamieni) nie wygląda atrakcyjnie to po rozciętu odkrywa swoje niebywałe piękno: mnogość barw i złożoność kryształów. Agat uznawany jest za kamień wierności i miłości, a także równowagi fizycznej, emocjonalnej i intelektualnej. Uspokaja i dodaje pewności siebie.
Biżuteria z agatem
Akwamaryn
Podobnie jak szmaragd, należy do rodziny beryli (minerałów z gromady krzemianów). Swoją nazwę czerpie z łaciny - Aqua Marina, czyli Woda Morska i jest ona zasługą właśnie niebiesko-zielonej barwy, którą odznacza się akwamaryn. Uznaje się, że akwamaryn jest gwarantem bezpiecznej podróży, stąd też bardzo często towarzyszy żeglarzom. Ze względu na jego niebieski, niebiesko-zielony kolor mówi się, że pozwala zachować równowagę emocjonalną i przywrócić spokój.
Biżuteria z akwamarynem
Granat
Należy do grupy krzemianów, a dzięki zróżnicowanemu składowi chemicznemu może występować w wielu barwach - najczęściej spotykane są te o odcieniach od pomarańczowo- do fioletowo-czerwonych. Niezwykle rzadko spotyka się granaty w kolorze niebieskim - stąd też są niezwykle cenne. Granat uznaje się za kamień pomagający w przełamaniu nieśmiałości, a także obawy przed nieznanym. Będzie zatem doskonały dla osób, którym trudno dokonać zmian w życiu z uwagi na brak odwagi czy też przyzwyczajenia.
Biżuteria z granatem
Hematyt
Hematyt to niezwykle charakterystyczny minerał - z uwagi na swój metaliczno-szary kolor przypomina jednocześnie kamień i metal. Co ciekawe, mawia się o nim, że jest krwistym kamieniem, co jest zasługą jego czerwonego koloru, który uzyskuje po sproszkowaniu, a także nazwie, która wywodzi się od greckiego słowa haima (czyli krew). Korelacja hematytu i krwi, która sięga dziejów starożytnych, sprawiła, że do dziś uznawany jest za minerał wspomagający leczenie chorób układu krwionośnego.
Biżuteria z hematytem
Ametyst
Ametyst stanowi przeźroczystą odmianę kwarcu mlecznego o fioletowym lub bladoróżowym zabarwieniu.
Biżuteria z ametystem

Inkluzje, występujące w ametyście, bardzo często wykazują tzw. smugowanie: warstwy kryształu o różnej intensywności fioletu ułożone są naprzemiennie, dzięki czemu ametyst może mienić się wieloma odcieniami. O ametyście mawia się, że jest kamieniem harmonii i relaksu - stąd też przywraca równowagę wśród osób, które podane są na silny stres - przywraca im spokój, równowagę i uwalnia od negatywnych myśli.

Topaz
Topaz to dość twardy minerał, który już od czasów starożytnych był chętnie poszukiwany. Uznaje się go za symbol siły i mocy - stąd też bardzo często zdobił korony i insygnia władców. Topazowi przypisuje się również moce pomagające przezwyciężać wszelkiego rodzaju trudności życiowe i poprawiające bystrość umysłu.
Biżuteria z topazem

Topaz należy do minerałów, których gama kolorystyczna jest niezwykle szeroka. Spotyka się topazy wielobarwne, bezbarwne, różowe, czerwone, pomarańczowe, żółte, niebiesko-zielone, błękitne i niebieskie - z czego te ostatnie (o odcieniach niebieskiego) naturalnie występują niezwykle rzadko, stąd też uznaje się je za niezwykle cenne. Ze względu na swoje bogactwo barw poszczególne kolorystyczne odmiany zyskały swoje własne nazwy. Oto kilka z nich:
Sky Blue - topaz o jasno niebieskim odcieniu,
Swiss Blue - topaz o nieco ciemniejszym zabarwieniu niebieskiego,
London Blue - takiej nazwy dorobiły się topazy o ciemnym odcieniu niebieskiego,
• Mystic - to topazy, które wykazują wielobarwne,
• Imperial - topaz o barwie czerwono-żółtym,
• Złoty - to topazy o odcieniu żółtego z lekko pomarańczowym zabarwieniem,
• Szampański - topaz o ubarwieniu brązowym,
• Sherry - topazy brązowo-żółte,

Chalcedon
Chalcedon to skrystokrystaliczna odmiana kwarcu, o której mawia się, że jest kamieniem braterstwa, ponieważ stabilizuję równowagę między ciałem, umysłem i duszą. Stąd też biżuteria z chalcedonem będzie doskonała dla osób o gorącym temperamecie, które łatwo ulegają emocjom. Chalcedonowi przypisuje się również moce powodujące zwiększenie sił witalnych, poprawiające wytrzymałość oraz zwiększające wytrwałość. Naturalnie jest bezbarwny, ale występuje również w wielu kolorach - od jasno, a nawet biało-niebieskiego po szary, a nawet szaro-biały. Spotyka się również mleczno-zielone.
Biżuteria z chalcedonem
Cytryn
Cytryn - to żółta odmiana kwarcu zwana “kamieniem sukcesu”, a to dlatego, że nastawia nas optymistycznie do życia, przywołuje szczęście i rozbudza radość. Uznaje się również, że wzmaga pewność siebie, pobudza kreatywność oraz wzmacnia silną wolę. Należy do niezwykle rzadkich minerałów - naturalnie występuje w kolorze blado-żółtym - stąd też aby uzyskać kamień podobny do cytrynu wygrzewa się ametyst lub kwarc dymny (w temp. 550 - 560 °C). Do najdroższych cytrynów zaliczane są te o kolorze ciemnopomarańczowym i nazywa się je Cytrynami Madeira (Madery) - z uwagi na podobieństwo barwy do wina Madeira. W naturze można spotkać również jego dwubarwną odmianę - zwaną ametrynem - wówczas kamień w części jest cytrynem, a w części ametystem.
Biżuteria z cytrynem
Bursztyn
Bursztyn występuje w wielu barwach - od białej, przez przeróżne odcienie żółci, brązu oraz zieleni. Zachwyca nie tylko mnogością barw, ale i... możliwymi organicznymi inkluzjami: skamieniałymi organizmami, które zachowały się w jego wnętrzu.
Biżuteria z bursztynem

Bursztyn to skamieniała żywica drzew, które porastały Ziemię miliony lat temu, zachwyca nie tylko swym pięknem, ale i niezwykłymi, licznymi właściwościami leczniczymi: ułatwia gojenie, dzięki antybakteryjności, obniża ciśnienie tętnicze, uspokaja, a także pobudza organizm do walki z chorobami i do regeneracji. Wliczany jest w grono kamieni jubilerskich o niezwykle niskiej twardości (wg skali Mohsa - 10-stopniowej skali twardości minerałów): 2,0-2,5. Fakt ten powoduje, że z bursztynem należy obchodzić się niezwykle delikatnie.

Jadeit
Uznawany za “święty kamień” władzy, gwarant długiego życia, płodności, mądrości oraz równowagi. Można go spotkać w wielu barwach: białej, różowej, czerwonej, żółto-pomarańczowej, czerwono-szmaragdowej oraz zielonej - i właśnie w tym kolorze występuje najczęściej.
Biżuteria z jadeitem
Jaspis
Pochodzący z dna pradawnych mórz uznawany jest za minerał o właściwościach leczniczych (poprawia wzrok i słuch, wspomaga regenerację wątroby, nerek). Uważa się również, że wzmacnia układ odpornościowy oraz działa antystresowo. Jaspis występuje nie tylko w wielu barwach (brązowa, żółta, czerwona lub zielona), ale i wzorach (gładki, w paski lub w plamki).
Biżuteria z jaspisem
Kamień Księżycowy
Niezwykły - tak można opisać go jednym słowem. Kamień księżycowy czaruje “nieziemską” poświatą - emituje niemalże lunarny (księżycowy) blask - nic więc dziwnego, że dawniej wierzono, że stanowi skamieniałe promienie światła Księżyca. Uznawany jest za kamień węwnętrznego wzrostu i siły, a także łagodzący stres i stabilizujący emocje.
Biżuteria z k. księżycowym
Karneol
Przypisuje mu się miano “kamienia odwagi”, a to z uwagi na jego silne oddziaływanie na nasze działania w niemalże w każdej sferze życia (a zwłaszcza w relacjach z partnerem). Mawia się, że “pobudza apetyt na życie”, ale i też przejawia właściwości lecznicze (łagodzi bóle reumatyczne, wspomaga w problemach z układem krążenia). Występuje w wielu barwach - od pomarańczowej przez krwistą po brązową.
Biżuteria z karneolem
Kocie oko
Inaczej zwane tygrysim, to popularna odmiana kwarcu, która występuje w kolorze: zielonym, złocistym, szarym oraz żółto-zielonym. Uznaje się go za kamień piękna, który dodaje urody, a odejmuje lat, a także zapewnia szczęście i dostatek.
Biżuteria z kocim okiem

Jednak wpływ na wygląd oraz wiek to nie jedyne zalety kociego oka. W medycynie niekonwencjonalnej stosowany jest jako lek oddziałowujący na układ nerwowy oraz regulujący poziom hormonów. Wspomaga również w walce z przeziębieniem i infekcjami górnych dróg oddechowych. Jest również sprzymierzeńcem w walce z objawami alergii i wszelkimi chorobami oczu.

Kobalt
Mawia się, że jestem kamieniem dla ludzi niezadowolonych, którzy pragną zmian we własnym życiu. Uznaje się również, że wzmacnia umiejętności parapsychologiczne (jasnowidzenie) i poprawia intuicję. Kobalt - jak sama nazwa wskazuje - przyjmuje ciemne odcienie niebieskiego, a ponadto mieni się.
Biżuteria z kobaltem
Koral
Uważany za kamień dodający energii i siły, pobudzający do działania, a także wspomagający w walce z anemią, w problemach z krążeniem i niepłodnością. Stanowi talizman chroniący przed urokami, chorobą, a także zdradą. Występuje w kolorze kremowym, czerownym oraz różowym. Bywa barwiony na pomarańczowy, zielony oraz niebieski.
Biżuteria z koralem
Kwarc
Bywa nazywany “kamienie miłości”, gdyż podobno przyciąga miłość i przyjaźń, a także zapewnia powodzenie wśród płci przeciwnej. Jest również gwarantem szczęścia w związku, pomaga pokonywać kompleksy i pokochać samego siebie. Najczęściej występuje w formie bezbarwnego minerału jak i: białego, szarego, żółtego, pomarańczowego, różowego, brązowo-purpurowego, fioletowego, zielonego, czarnego. Rzadko można znaleźć okaz niebieski.
Biżuteria z kwarcem
Labradoryt
To niebywały minerał w kolorze szarym, odznaczający się silną labradoryzacją, czyli intensywną grą barw w metalicznie lśniących odcieniach. Nietuzinkowy wygląd labradorytu sprawił, że mawia się o nim “świątynia gwiazd”. Uważa się, że przynosi jasność umysłu i otwiera na mądrość. Przynosi ulgę w stanach niepokoju, depresji. Pozytywnie wpływa na naszą współpracę z innymi - wnosząc porozumienie i harmonię.
Biżuteria z labradorytem
Malachit
Nieprzeźroczysty minerał występujący w barwie jasnozielonej do szmaragdowej oraz ciemnozielonej do niemal czarnej. Uznaje się, że ma działania uspokajające, a nawet nasenne.
Biżuteria z malachitem
Onyx/Onyks
Jego nazwa wywodzi się z języka greckiego i dosłownie oznacza “pazur”. Określenie to nie jest przypadkowe - nawiązuje ono bezpośrednio do twardości minerału, jego ostrych krawędzi oraz wyglądu. Onyksy najczęściej spotyka się w odcieniu czarno-białym, ale można spotkać również w kolorze zielonym i białym.
Biżuteria z onyksem

Jedne wierzenia podają, że onyksy to kamienie będące symbolem mądrości i prawdziwej siły; inne zaś, że są kamieniami przeznaczonymi tylko dla osób o niebywałej odwadze, gdyż w zależności od sytuacji mogą albo przynieść, albo odebrać szczęście.

Perła
Szlachetne perły to jedyne kamienie, które “nie rodzą się” w skałach oraz ziemi, a są prawdziwym podarunkiem od morza. Kiedyś, ze względu na rzadkość występowania, były cenniejsze od złota - dziś, choć łatwiej dostępne, nadal uwodzą swym pięknem.
Biżuteria z perłą

Perły powstają w muszlach małż oraz ślimaków w wyniku reakcji obronnej na ciało obce, które przedostało się do jej wnętrza. Powstaje wówczas substancja wapienna, która - nawet dopiero po kilku latach - zamienia się w zachwycający cud natury. Perły można spotkać w barwie białej, czarnej, brązowo-bordowej, niebieskiej , kremowej, łososiowej, różowej, szarej (srebrnej) oraz złotej - co istotne: przy określaniu koloru perły pod uwagę bierze się nie tylko jej podstawową barwę, ale i overton (czyli odcień, blask).

Kamienie syntetyczne

Cyrkonia
Jest kamieniem produkowanym w warunkach laboratoryjnych, jest więc całkowicie syntetyczny. W pierwotnej postaci jest bezbarwna, jednak po dodaniu domieszki metali (np. chromu, miedzi czy też kobaltu) przybiera najróżniejsze kolory. Ze względu na swój wygląd uznawana jest za najlepszą imitację diamentu.
Biżuteria z cyrkonią
Ceramika
Ceramiką pierwotnie nazywano wypaloną glinę. Z czasem termin ten ewoluował i dziś mianem ceramiki określamy wszystkie materiały nieorganiczne i niemetaliczne, które powstały na skutrek obróbki termicznej. W jubilerstwie coraz częściej stosuje się ceramikę high-tech, która odznacza się dużo większą odpornością niż ceramika gliniana.
Biżuteria z ceramiką
Nano
Wykonane w nowoczesnej technologii stanowią hybrydę szkła i kamienia syntetycznego. Odznaczają się jednolitą, bogatą kolorystyką o odcieniach zbliżonych do kamieni naturalnych - co ważne, kolor jest niezmienny w czasie. Posiadają bardzo wysoką brylancję i odporność na zarysowania (7-7,5 w skali Mohsa).
Biżuteria z nano

newsletter

dołącz do nas

Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych zgodnie z Polityka prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookies w Twojej przeglądarce. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia.